Měření 357 Magnum

Letos jsem se dostal už podruhé na střelnici, jenže poprvé přijel za synem bývalý spolužák z výšky a chtěl si zastřílet, tak jsem musel ty svoje propriety nechat doma. Včera jsem se dostal na střelnici podruhé a tak jsem měřil a měřil a měřil…

Po olovu jsem nechtěl střílet plášťovanými střelami a tak jako první jsem měřil rychlosti střel továrních nábojů Geco. Od těchto nábojů jsem čekal trochu víc, podle katalogu mají mít ze 150 mm dlouhé hlavně rychlost 395 m/s, z revolveru jsem naměřil 373 m/s a ani z karabiny nebyly nijak výkonné.

Dál jsem chtěl vyzkoušet, jaký bude rozdíl v rychlostech stejných nábojů, které mají stejné i střely, ale s jinou povrchovou úpravou. K tomu jsem zvolil navážky 6,6 grs S020-2, jednu sadu nábojů se střelami 180 grs LFN EPRX, druhou se 180 grs LFN s home made gaschecky. Při střelbě z revolveru i karabiny se ukázaly střely s GC jako nepatrně pomalejší, zato z obou zbraní měly menší směrodatnou odchylku rychlostí.

Prach Ba10 jsem použil poprvé, z obou zbraní vyšla docela dobrá směrodatná odchylka rychlostí.

S prachem A0 jsem použil maximální navážku jakou jsem našel pro olověnou střelu, rychlosti nic moc, ale z karabiny měly velmi hezkou směrodatnou odchylku. Pod plášťovanou střelu je možné podle zmíněných tabulek nasypat až 11,6 grs, příště zkusím pod EPRX nebo střelu s GC trochu přisypat.

S prachy SP3 a N110 jsem se pokoušel o výkonné náboje, v obou případech byl výkonnější SP3. Tyto náboje byly už docela dost nadupané, přesto jsem po střelách s GC v hlavních nenašel ani stopu po otěru olova.

Pro úplnost doplním, že z revolveru se 4″ hlavní jsem měřil vždy 6 a z karabiny s 20″ hlavní 5 ran. Výsledné hodnoty jsou průměrné, zaokrouhlené na celá čísla.

Dancek

tab122
tab123