Podzimní nože Brno poosmé

Dne 22.11.2008 se v kongresovém centrum brněnského výstaviště uskutečnil v pořadí osmý ročník mezinárodní výstavy Podzimní nože Brno. Jako každoročně byl jejím organizátorem známý brněnský nožíř, mistr Lubomír Maďarič a Českomoravská asociace uměleckých nožířů (Bohemiae et Moravice Artes Coltellatores).

Na ploše centra se sešlo téměř sedm desítek vystavovatelů, povětšinou zvučných jmen v nožířském světě, kteří pocházeli ze tří zemí: České a Slovenské republiky a Maďarska. K vidění a koupi byly umělecky zpracované i průmyslově vyrobené nože, historické repliky chladných zbraní, jakož i materiál potřebný k jejich výrobě, dále kožené výrobky, brousící prostředky, literatura a další.

V průběhu akce se konala soutěž v kategoriích: nože otevřené (užitkové, lovecké, bojové, zdobené), nože zavírací (užitkové, zdobené), historické repliky (tesáky a dýky, meče a kordy), dále pak nejlepší design, divácká soutěž a volba absolutního vítěze výstavy. Výherci si odnesli ocenění a láhev kvalitního vína. Absolutním vítězem se stal slovenský nožíř Ladislav Šánta – Lasky z Bánské Bystrice, který se zabývá výrobou uměleckých nožů a replik. Návštěvnost akce byla hojná, občerstvení zajištěno.

Další výstava nožů, již XVII. ročník Brno Super 2009 se v Jihomoravské metropoli uskuteční ve dnech 7.-8.3.2009: http://www.knives.cz/data/brno_super_09.pdf

U stánků bylo stále živo


Populární klukovská „rybička“ se dočkala dalšího provedení. Tentokráte je čepel zhotovena a jemného damašku, střenky z masivního stříbra a soupravu tvoří zdobená a vykládaná krabička z habrového dřeva. Cena na výstavě činila „pouhých“ 11.888,- Kč.


Bačovské nože Milana Látky z Prievidzy


Ondřej Berkus, Papi knives Slatina


Organizátor výstavy mistr Maďarič při vyhlašování výsledku soutěže


Bojové nože Lubomíra Maďariče, Brno


Absolutní vítěz Ladislav Šánta – Lasky, Bánská Bystrica