Rychlosti nábojů 357 Mag. k sebeobraně

Dneska jsem měřil rychlosti nábojů 357 Magnum od několika výrobců, převážně se jednalo náboje určené k obranné střelbě. Střílel jsem z revolveru s 4" hlavní, na venkovní střelnici, při teplotě 22°C.

Tabulka s měřeními a podrobnostmi zde: http://www.strelci.com/dokumenty/2009_05_rychlost_strel.xls

Náboje Fiocchi byly značným zklamáním, rozdíly mezi katalogovými údaji a naměřenými hodnotami byly hodně velké.

Black Mamba má mít podle výrobce rychlost 530 m/s, dovozce – pražská Supra má tyto náboje na svých stránkách, ale údaje o rychlosti a výkonu jsou vynechány (u ostatních nábojů je má) a jinde jsem je neviděl, nicméně ze 4" hlavně jsem naměřil o 100 m/s méně. Bůh suď jakou má Fiocchi metodiku měření rychlostí střel, zdá se mi však neuvěřitelné, že by pro náboje, primárně určené do krátkých zbraní, používali balistickou hlaveň v délce okolo 20″, aby naměřili tak vysoké rychlosti. Za pravděpodobnější považuji to, že o rychlostech a výkonech nábojů záměrně kecají.

Údaje výrobce:

Tabulka převzata z http://wwwasp1.nexa.it/NEIPFiocchiWeb/Estrai?COD=426

U náboje Fiocchi FMJTC se střelou 9,2 g uvádí Supra Praha rychlost 460 m/s, ale Fiocchi 1310 fps, což je asi 400 m/s a já jsem naměřil 377 m/s. U těchto nábojů jsem sice dřív naměřil průměrnou rychlost 477 m/s, jenže to jsem je střílel z karabiny s 20" hlavní a i tenkrát mělo několik střel menší rychlost než uváděných 460 m/s. Při zkušební hlavni 6″ by tedy mohl mít výrobce pravdu. O rychlosti tohoto náboje (a asi i mnoha dalších) tedy nekecá Fiocchi, ale Supra. Upozornil mě na to kolega na fóru http://www.strelectvi.cz a netušil jsem, že Supra si takto "zvýší“ rychlosti střel prodávaných nábojů.