Mauser mod. 1910

Minulý jsem mi prošla rukama (pomáhal jsem odevzdat v rámci amnestie) samonabíjecí pistole Mauser mod. 1910 v ráži 6,35 mm Browning. Při té příležitosti jsem pořídil několik fotografií této dnes již nepříliš obvyklé zbraně.

Jedná se o původní model 1910, který se od následujících (a běžnějších) modelů 1910/14 a 1910/34 liší výrobním provedením – jinou spojkou vedení vratné pružiny, malou bočnicí s výřezem na levé straně rámu nad spouští, odlišným záchytem zásobníku, úchopovými drážkami na závěru, značením.

Zbraň je celoocelová, má neuzamčený (dynamický) závěr, jednočinný spoušťový mechanismus s přímoběžným úderníkem a kapacitu zásobníku 9 nábojů. Mířidla tvoří pevná muška a hledí v drážce. Po posledním výstřelu zůstane závěr zachycen v zadní poloze, při vyjmutí zásobníku (záchyt je na spodku rukojeti) jde závěr automaticky vpřed. Pojistku tvoří páčka a knoflík na levé straně rámu, stlačením páčky směrem dolů je pistole zajištěna a po stisknutí knoflíku se odjistí. Při napnutém úderníku vystupuje ze zadní části závěru výstražník v podobě tyčinky. Střenky jsou dřevěné, opatřené rybinou.

I přes pokročilý věk je pistole ve velmi dobré kondici, evidentně byla používána jen zřídka (jestli vůbec). Stav mechanismu je stoprocentní, díly nenesou stopy opotřebení, vývrt hlavně vypadá jako by právě vyšel z výroby. Povrch zbraně není opotřebený, jedinou vadou jsou známky koroze v přední části závěru a hlavně, způsobené zřejmě tím, že zbraň byla dlouhodobě uložena v koženém pouzdře, které společně s 34 ks víceméně sbírkových nábojů 6,35 mm Browning tvoří příslušenství.

Data podle A.B.®uka

  • Ráže: 6,35 mm Browning
  • Kapacita zásobníku: 9 nábojů
  • Délka zbraně: 136 mm
  • Délka hlavně: 78,5 mm
  • Hmotnost: 455 g

Pistole se v současné době nachází na OSZBM Brno a je „volná“, takže pokud by některý z vážených čtenářů tohoto webu dospěl k názoru, že mu chybí do sbírky, může na mail otesanek45@seznam.cz poslat konkrétní nabídku, kterou předám majitelce zbraně – nijak však neovlivním, jestli na ni přistoupí. Podmínkou je samozřejmě zbrojní průkaz a nutnost vyčkat, než zbraň projde řízením ze strany Policie ČR.