Mgr. Jiří Tuza

Prodejci zbraní a střeliva jsou různí. Zatímco některým je zákazník spíše na obtíž, jiní ho ochotně obslouží i když kupuje maličkost za pár korun. K těm, kdo ví, že jenom spokojený zákazník se bude vracet, bych podle svých zkušeností přiřadil zaměstnance brněnské firmy Mgr. Tuzy, která se nachází na ulici Mlýnské 9, přibližně dvě minuty chůze od Hlavního vlakového nádraží ČD Brno. Při poslední návštěvě prodejny jsem se s jejím majitelem dohodl na krátkém rozhovoru.

Pana  Mgr. Jiřího Tuzu (57 let) jsem požádal o krátké představení.

Provozuji prodejnu zbraní a střeliva, zámečnictví a klempířství. Současně přednáším práva na Vysoké škole zemědělské v Brně. Jsem soudním znalcem v oboru odhadu zbraní a střeliva, členem mysliveckého sdružení v obci Rapotice a Střeleckého svazu v Miroslavi.

Jak jste se dostal ke zbraním?

Především přes myslivost, kterou dělám 34 let. Původním povoláním jsem strojař, což nemá ke zbraním daleko. Jelikož mě zajímaly, vystudoval jsem dálkově puškařinu v COPT v Uherském Brodě.

Kdy jste začal podnikat?¨

V roce 1990 jsem otevřel zámečnictví. Nejdřív doma v Sudicích, asi 30 km od Brna. V roce 1992 se mi podařilo získat pronájem prostor na ul. Mlýnská v Brně, kam jsem zámečnictví přestěhoval. Když byly prostory, zkusil jsem to i se zbraněmi. Začal jsem rovnou s „ostrými“, výběr byl pochopitelně mnohem skromnější než dnes. Sortiment zboží se v průběhu času měnil podle přání zákazníků a jako firma jsme se vyprofilovali spíše k loveckým a sportovním zbraním a doplňkům. Což ovšem neznamená, že si u nás nemůžete koupit třeba prak nebo obranný sprej. V začátcích jsme hodně spolupracovali s pražskou firmou paní Brymové.

Co současná nabídka firmy Tuza?

Brněnská prodejna je rozdělena do dvou samostatných částí. V jedné z nich prodáváme zbraně – jak krátké tak dlouhé, nové i komisní – samozřejmě včetně jejich doplňků, dále náboje, optiku, nože, chladné zbraně, obranné prostředky, pyrotechniku, zabezpečovací techniku, tématickou literaturu a filmy, sklo a keramiku, potřeby pro chovatele a další. Ve druhé části je k dostání široký sortiment oděvů, obuvi a oděvních doplňků pro myslivce, rybáře a vůbec pro volný čas. Tímto zbožím nás zásobuje především táborská společnost Afars. Když do prodejny přijde zákazník, měl by odejít plně vybaven, oblečením počínaje a zbraní konče. Zajímavá je myslím i naše nabídka sbírkových nábojů, které prodáváme po kusech. Ty na zbrojní průkaz jsou k dostání v rážích od 5,45×18 mm po .50 BMG, včetně nepříliš obvyklých. Provádíme rovněž základní úpravy a nastřelování zbraní, jejich znehodnocování, ničení a znaleckou činnost.

A zámečnictví a klempířství?

Věnujeme se i obvyklému strojnímu a stavebnímu zámečnictví a klempířství, ale nosným programem byla a je výroba trezorů na zbraně, trezorových dveří, ochranných mříží a dveří do cel. Myslím, že v této oblasti pokrýváme prakticky veškeré současné požadavky a kromě standardních provedení jsme schopni vyrobit snad cokoliv na zakázku. Od března 2009 máme zastoupení v Praze – Černém mostě na ul. Bryksova, kde si zákazníci mohou sortiment trezorů prohlédnout a zakoupit. Abych nezapomněl, vyrábíme i přenosné skládací a šplhací posedy pro myslivce.

Kolik máte zaměstnanců?

Když nepočítám sebe a manželku, tak v zámečnictví pět a na prodejně tři. Od února tohoto roku zavádíme i internetový prodej, čímž se počet zaměstnanců o jednoho zvýší. Zákazníci si kromě volně prodejného zboží budou moci přes internet objednat i zbraně nebo náboje – zde je samozřejmě podmínkou osobní odběr.

Vadí Vám něco na současné legislativě na úseku zbraní a střeliva?

Zbytečná a neúměrně zatěžující je podle mého názoru duplicitní evidence střeliva. Když prodáme zákazníkovi byť jediný náboj, zapíšou se údaje o náboji a kupujícím na paragon, ale to stejné se musí zapsat ještě zvlášť do knihy, což strašně zdržuje. Význam to podle mého názoru nemá a zatěžuje to prodejce i policii, která musí tuto evidenci kontrolovat.

Máte oblíbenou zbraň?

V první řadě jsem myslivec a nejraději mám kulovnice. Pokud bych si měl vybrat, sáhnu po zbrojovácké Galašce ZG 47.

Děkuji za rozhovor.

Prodejna Mgr. Jiřího Tuzy má otevřeno každý všední den v době 9-18 hodin, v sobotu v 9-12 hodin. Bližší informace a aktuální přehled zboží naleznete na stránkách http://www.tuza.cz/


Článek vyšel v časopise Střelecká revue 5/2010.