Alfa stainless a lišta weaver

Zaměstnanci brněnské společnosti Alfa-proj neusínají na vavřínech a stále přicházejí s něčím novým. Na jaře loňského roku to byly revolvery Alfa Para v pistolové ráži 9 mm Luger, o kterých bylo pojednáno ve Střelecké revui 4/2010. Zhruba ve stejné době byly představeny další dvě novinky z dílny Alfa-proj – nerezový revolver Alfa stainless a lišta weaver pro montáž optických zaměřovačů.

Alfa stainless

Před deseti lety zahájila společnost Alfa-proj výrobu celoocelových revolverů řady Alfa steel. Nyní na ni navázala řadou Alfa stainless. Jak z názvu vyplývá, revolvery jsou vyrobeny z nerezavějící oceli. Z té je zhotoveno nejenom tělo – rám zbraně (z materiálu 1.4057, který je v ČSN zastoupen normou EN 10088/1,3-97), hlaveň, nábojový válec a držák válce (z materiálu 1.4021 – ČSN 17 022),  plášť hlavně  (materiál 1.4301 – ČSN 17 240), ale i kohout a spoušť (z materiálu 1.4028 – ČSN 17 023) a další díly. Jedná se o ušlechtilé, korozivzdorné oceli, legované chromem, jehož obsah je podle jednotlivých materiálů 12-20%, a dalšími prvky, jako niklem a manganem. Díly jsou odlévány a následně opracovány, hlaveň je zhotovena z výkovku.

Alfa stainless jsou revolvery klasické konstrukce s dvojčinným spoušťovým mechanismem a stavitelným odporem spouště. Hlavně se standardně vyrábějí v délkách 2, 3, 4 a 6 palců, počítá se s výrobou 5“ hlavní. Mířidla jsou pevná nebo stavitelná. Kapacita levotočivého válce činí devět nábojů u ráže 22 LR, osm u 22 WMR a šest nábojů u ráží 32 S&W Long, 38 Special, 357 Magnum a 9 mm Luger. Válec je uzamčen ve dvou bodech – vzadu osou válce do otvoru v opěrné desce rámu a vpředu kuželem na tyčce vyhazovače, zapadajícím do vybrání pod hlavní. Ovládací tlačítko válce je na levé straně rámu a válec se odemyká jeho stlačením směrem vpřed; v případě že je kohout zbraně v zadní poloze, je válec proti odemčení blokován. Zápalník je zašroubovaný v těle zbraně a úder kohoutu na jeho hlavu přenáší páka napojená na spoušť. Povrch zbraně je leštěný do vysokého lesku.

Výroba revolverů Alfa stainless bude nabíhat v závislosti na uvolnění výrobní kapacity a podle požadavků zákazníků. Cena bude přibližně o čtvrtinu vyšší než u Alfa steelů.

Test s magnety: revolver je vyroben z korozivzdorných, feromagnetických ocelí třídy 17


Lišta weaver

je určena pro revolvery od společnosti Alfa-proj, které jsou opatřeny stavitelným hledím. Lišta umožňuje instalaci doplňků, především optických a elektron-optických zaměřovačů (puškohledy, kolimátory). Je vyrobena z konstrukční oceli 11 375 a alkalicky černěná. Maximální rozměry lišty jsou 104,8×21,3×7,7 mm a hmotnost s příslušenstvím 80 gramů. V zadní části lišty je doraz, tvořený hranolem 8×15,7×2,5 mm. Příslušenství tvoří tři šrouby M 3,5×8 mm s válcovou hlavou a tři pružné podložky s obdélníkovým průřezem o průměru 6,5 mm. Instalace lišty je jednoduchá. U revolveru povolíme šroub M 2,5×6 mm v přední části nosiče stavitelného hledí a hledí vytáhneme. Do pravoúhlé drážky na horní příčce rámu místo základny hledí zasadíme lištu weaver a třemi přiloženými šrouby s podložkami ji přišroubujeme.

Spodní strana základny weaver, vlevo demontované stavitelné hledí


Nově vyrobené revolvery Alfa mají na horní příčce předvrtané tři otvory se závity M 3,5, majitelé starších provedení revolverů si tyto otvory mohou nechat zhotovit u výrobce, případně u puškaře. Cena weaver lišty u výrobce je 990 Kč.

Doraz základny


Test

Díky ochotě pracovníků společnosti Alfa-proj jsem měl možnost otestovat obě novinky současně. Zapůjčen mi byl revolver Alfa stainless model 3561 s šestipalcovou hlavní v ráži 357 Magnum, opatřený lištou weaver s optickým zaměřovačem Leupold FX-II 4×32 na kroužkové montáži, kdy se jedná o kvalitní zaměřovač, určeným pro použití na krátkých zbraních. K revolveru jsem dostal sto nábojů 357 Magnum výrobce Sellier & Bellot, z toho padesát se střelami SP 158 grs a padesát se střelami FMJ 158 grs.

Střelba proběhla za příjemného počasí na venkovní střelnici. V rámci objektivity jsem přibral známého, takto dlouholetého příslušníka ozbrojených sil a zkušeného střelce. Nejprve jsme vyzkoušeli střelbu na vzdálenost dvacet pět metrů vstoje bez opory. Čtyřnásobné zvětšení zaměřovače se při střelbě z volné ruky ukázalo nadměrné, nitkový kříž putoval po středu terče a udržet zásahy bylo problematické. Když jsme zbraň opřeli o srolovanou karimatku a stříleli vsedě, situace rázem změnila. Zásahy chodily do slova a do písmene jednou dírou a po několika výstřelech jsme usoudili, že pětadvacet metrů není pro zbraň důstojná vzdálenost. Terč jsme proto přesunuli na dvojnásobek, víc střelnice neumožňovala. Na padesát metrů s oporou se mi dařilo udržet soustřely v kruzích o průměru 80-120 mm, přičemž kolega měl soustřely poloviční (40-60 mm opsané kružnice). Opět se potvrdilo, že záleží především na střelci a nebyly ani zdaleka vyčerpány možnosti zbraně.

První nástřelka deseti ran na 50 m s oporou. Bez strženého zásahu vpravo dole se vejde do 43 mm opsané kružnice. Náboje 357 Magnum Sellier & Bellot FMJ 158 grs.


Vzhledem k hmotnosti zbraně, která se základnou weaver, kroužkovou montáží a optickým zaměřovačem činila 1,6 kg, a nepříliš výkonným nábojům od společnosti Sellier & Bellot, byla střelba z revolveru velmi příjemná. Chod zbraně byl kultivovaný, vystřelené nábojnice vypadávaly z válce vlastní hmotností a vyhazovač bylo nutno použít až v závěru střelby. Negativně jsme hodnotili malý palečník kohoutu, jehož velikost je zhruba 8×8 mm – pro obranný revolver je to jistě dostačující, ale u sportovní zbraně nepohodlné. Testovaný šestipalec v ráži 357 Magnum je vhodný pro sportovní střelbu, střelbu na siluety a je využitelný i k lovu – samozřejmě v zemích, kde je lov krátkou střelnou zbraní povolen. Osobně bych na zbrani upřednostnil spíše kolimátor nebo zaměřovač se zvětšením 1,5-2x – na druhou stranu, s čtyřnásobným zvětšením, oporou a trochou cviku bych se z testovaného revolveru nebál střílet na stometrovou a větší vzdálenost. U revolverů Alfa ve výkonných rážích, jakými jsou 9 mm Luger nebo 357 Magnum, je nutno (s ohledem na značné rázy ke kterým dochází při střelbě) použít kvalitní zaměřovač, určený pro krátké zbraně a doporučuje se šrouby lišty weaver pojistit tekutou závlačkou.

Závěrem

Některé uživatele  může zaujmout efektní vzhled leskle stříbřité zbraně z nerezavějící oceli. Jiný jim dá přednost z uživatelského hlediska – revolvery Alfa stainless mají díky materiálu, ze kterého jsou vyrobeny zvýšenou (nikoliv absolutní) odolnost proti  korozi, nicméně to neznamená, že nevyžadují údržbu. Oproti černěným zbraním jsou na stříbřitém povrchu zbraně citelně vidět zplodiny hoření a nečistoty. Předpokládám, že nová řada revolverů Alfa stainless si přes o něco vyšší cenu najde cestu k zákazníkům. Weaver lišta je vhodný doplněk, který zvyšuje variabilitu a užitnost revolverů Alfa.


Článek vyšek v časopise Střelecká revue 9/2010.