Můj Nůž

Před několika lety jsem na různých výstavách a akcích, spojených se zbraněmi a střílením, začal registrovat firmu Můj Nůž.cz. Z pozice zákazníka bych ji charakterizoval slovy: velký výběr, dobré ceny.

Následně jsem zjistil, že firma otevřela obchod v Lazaretní ulici v Brně. Nedávno tam však tabule s označením Můj Nůž.cz zmizela a zůstal po ní jenom bílý rám. Kontaktoval majitele firmy pana Bc. Milana Nádvorníka (30) a dozvěděl se, že firma získala vhodnější prostory na ul. Dornych 128 v Brně a díky tomu se prodej rozšiřuje. To byl impulz za majitelem zajít a pohovořit.

Bc. Milan Nádvorník


Co Vás přivedlo k podnikání v takto specifickém oboru?

Zbraně, potažmo nože, mě táhly odjakživa. Proto jsem nastoupil k armádě a vystudoval Vojenskou akademii v Brně, obor konstrukce zbraní a munice. Následné zařazení v AČR mě však neuspokojovalo, takže jsem rok po absolvování akademie od vojska odešel. Pak jsme se společníky provozovali firmu na prodej elektroniky, nicméně po čase se naše cesty rozešly. Jelikož jsem se v té době pohyboval mezi lidmi co střílí a poslouchal jejich nářky, že různé věci nemůžou sehnat, napadlo mě v oboru podnikat. K 1.3.2005 jsem jako OSVČ založil internetový obchod s možností osobního odběru Můj Nůž.cz, který časem dostal podobu klasického kamenného obchodu i velkoobchodu. Do roku 2007 jsem působil v Hlinsku a pak se přestěhoval do Brna. S prodejem mi vypomáhají dva lidé – jeden spravuje internetový obchod a druhý prodává v kamenném obchodě.

Průčelí nové prodejny Můj Nůž.cz na ul. Dornych 128 v Brně


Jaký máte sortiment?

Nože všech kategorií a druhů, ke kterým se připojil prodej svítilen, taktického vybavení, potřeb pro sebeobranu a policii a nakonec i příslušenství ke zbraním, především pro sportovní střelbu podle pravidel IPSC. Do prodeje střelných zbraní jsem se nepouštěl, karty na tomto trhu jsou podle mého názoru již rozdány, a když si spočítám náročnost spojenou s legislativou na úseku střelných zbraní, návratnost investic by byla neúměrně dlouhá.

A jdou obchody?

Nože jsou zbytná věc, takže při současné ekonomické krizi zákazníci nákup odkládají. Když jsem začínal, byly čtyři internetové obchody prodávající nože a dnes je jich přes třicet. Takže aby prodej nestagnoval, snažím se rozšiřovat sortiment a podporu pro koncového zákazníka. Abych maximálně zkrátil čekací lhůty, snažím se mít co nejvíc zboží skladem.

Jaká je skladba zákazníků?

Hodně jich patří k ozbrojeným složkám a pak jsou zákazníci, kteří se zajímají o sebeobranu, ať už se střelnou zbraní či nikoliv. Velkou část tvoří také sběratelé.

Chodí nakupovat také ženy?

Moc jich nebývá, a když, tak jsou to zpravidla partnerky od zbraní milných chlapů, kterým kupují dárek. Ale když už tady nějaká dáma je, většinou si koupí i něco pro sebe, třeba malý nožík nebo obranný sprej.

Jak získáváte informace o novinkách?

Od dovozců, z internetu, na výstavách a při návštěvě veletrhů.

Říká se, že kovářova kobyla chodí bosa. Jaký vy nosíte nůž?

Po éře  nožů od firmy Kershaw, které jsou podle mého názoru jedny z nejlepších na trhu, jsem skončil u značky Chris Reeve Knives a modelu Large Sebenza. Nosím ho proto, že mě tomu „donutil“ (smích) pan Reeve, když jsem dostal zastoupení jeho firmy pro Českou republiku a Slovenskou republiku. Podle pana Reeveho prý prodejce jeho nožů nemůže nosit nic jiného. Rozhodně toho nelituji.

Z nabídky Chris Reeve Knives


Na čem brousíte?

Experimentoval jsem s řadou různých brousících přípravků a sad a momentálně používám ocílku z mletého živce.

Pamatujete si svůj první nůž?

Určitě to byla rybička z Mikovu Mikulášovice, následovaná zavíracím nožem od téhož výrobce s obrázkem autíčka – myslím, že to byla stará Felicie. Nože zásadně neztrácím, takže bych je doma našel.

Co Vy a střílení?

Jsem členem Asociace praktické střelby a střílím Standard pistole IPSC, snažím se soutěžit i ve střelbě z pušky. Několik let jsem používal pistole z České zbrojovky z Uherského Brodu na bázi CZ 75, ale po nevalných zkušenostech jsem přešel na zbraně Glock, se kterými jsem dlouhodobě spokojen. Na závodech používám pistoli Glock 34 ráže 9 mm Luger, jako druhou Glock 21 SF ráže 45 ACP a pušku CZ 858 ráže 7,62×39 mm. Mám ještě další zbraně, nejen protože mě střílení baví a je to můj koníček, ale střelbu beru jako skvělý způsob odreagování od práce.


Článek vyšel v časopise Střelecká revue 10/2010.