Nikola Patěk – divoký nožíř

Nožíři se zpravidla sdružují ve spolcích a své výrobky prezentují při různých příležitostech. Existují však i výrobci nožů, kteří necítí potřebu být organizováni a jejichž práce jsou určeny pro úzký okruh zákazníků. Což ovšem neznamená, že jim z rukou vychází nekvalitní nebo méně hodnotná díla. S jedním z takových "divokých“ nožířů jsem se před časem náhodou seznámil. Jmenuje se Nikola Patěk, je mu 36 let a působí v Brně-®abovřeskách.

Nikola Patěk. Ukázky jeho tvorby a kontakt naleznete také na webu  http://www.nikola-patek.webnode.cz


Jak jste se k výrobě nožů dostal?

Jako každému klukovi se mi nože líbily a tak jsem je postupně začal vyrábět. Odmala mne provázelo setkání s kovy a už jako dítě jsem měl takovou pokojovou dílničku. Od roku 1999 se věnuji kovářství – přivedl mne k němu kamarád, který je umělecký kovář. Ukazoval mi svoje výtvory a mě to nadchlo. Tak jsem si řekl, že to zkusím taky a na dvoře domu v Brně-Komíně si postavil malou polní kovárničku, sehnal kovadlinu, kladivo a materiál; ostatní nářadí už jsem si postupně vykoval. V té době jsem ještě dělal ve stavebnictví a po práci se věnoval kování způsobem pokus a omyl. Po čase mne přijal kamarád do své dílny v Brně-Husovicích, a u něj pracoval jako kovář a zámečník. Nakonec jsem si pronajal vlastní dílnu, kde ve volném čase vyrábím. Většinu informací o kování, nožířství a potřebných materiálech získávám od svých kamarádů metalurgů, od starých kovářů a samozřejmě z literatury.

Dobrá výheň je pro výrobu svářkového damašku nezbytná


Jaké nože vyrábíte?

Vyrábím nože pro praktické použití a ne exponáty do vitríny. Proto jsou zpracovávané fortelně a hodně vydrží. Specializuji se na svářkový damašek, jehož výhodou jsou nejenom mechanické vlastnosti, ale i krásná kresba. Damašek kovářsky svařuji ručně, další tvarování provádím na lisu. Nedávno jsem dal dohromady buchar, takže výroba bude jednodušší a veselejší. Čepele vykovám, vybrousím, zakalím a vyleptám strukturu vrstev materiálu, případně i ozdobím. Nevyhýbám se moderním materiálům, ale raději vykovávám ze starých fragmentů; poměrem je to asi půl na půl. Záštity většinou odlévám ze slitin mědi nebo stříbra a občas používám i nerez. Rukojeti vyrábím z parohu, exotických dřevin, ořechu a habru. Zhotovení rukojeti mi trvá nejdéle. Samozřejmě dělám i takové věci jako opravy nožů a jejich broušení.

Kresba svářkového damašku


Co je pro Vás při výrobě nejdůležitější?

Základem je výběr materiálu – ze špatného nebude nikdy dobrý nůž. U oceli je důležitá jiskra, kterou vytvoří; podle stupně koroze je možné odhadnout stáří a to, jestli už byl materiál svařován. U moderních ocelí posuzuji složení podle tabulek i to, jak obtížně jsou svařitelné.

A materiál obstaráváte?

Často mi jej věnují kamarádi – většinou se jedná o nepotřebné nebo nalezené předměty, například staré nože, sekery, zemědělské náčiní. S takovým materiálem se dobře pracuje a je radost nepotřebný nástroj překovat a vrátit ho znovu do života. Občas něco vyměním, třeba různé kousky dřeva, parohu…

Děláte podle předlohy nebo vás vede fantazie?

Nejraději vytvářím svůj nápad, který pak pustím do světa. Ale pokud přijde zákazník se svou představou, tak mu vyhovím.

Ukázky prací


Logo nožíře


Pro koho jsou vaše výrobky určeny?

Nože většinou dělám pro známé a jejich přátele. Zatím jde spíš o koníček, a když sleduji současnou konkurenci, zůstane to tak i nadále.

Jaké máte plány do budoucna?

Hodlám se podrobněji pustit do výroby japonských bodných a sečných zbraní – katan, wakizaši, ale třeba i kuchyňských nožů. Japonsko zrovna neoplývá nerostným bohatstvím a obdivuji japonské mistry, kteří dokáží z toho mála, co mají dispozici, vytvořit vysloveně umělecké dílo. Taky chci zkusit tavení a odlévání železné houby a wootzu – uvidíme, co se mi z nich podaří vykovat a jaká bude kresba materiálu. Těmhle věcem bych se chtěl budoucna věnovat, je to taková moje libůstka.

Rozpracovaná souprava kuchyňských nožů v japonském stylu


V dílně trávíte hodně času. Co na to vaše rodina?

Manželka je naštěstí tolerantní a když domů přinesu vykovaný svícen nebo nějakou ozdobu tak mě pochválí. Dobře vyrobený nůž umí ocenit.

Jaký nůž nosíte?

Nože mám rád, líbí se mi, ale nenosím je. Ale mám u sebe multifunkční nářaďové kleště od Victorinoxu, které obsahují i malou čepel.


Článek – rozhovor vyšel v časopise Střelecká revue 3/2011.