Flobertky Jiřího Dresslera

Pokud vezmete do ruky některou ze zbraní, vyrobených Jiřím Dresslerem, pak první co vás pravděpodobně upoutá, bude její velikost a hmotnost. Tedy spíše to, jak jsou malé a lehké. Na druhém místě to nejspíš bude kvalita zpracování. Díky těmto dvěma atributům vypadají Dresslerovy flobertky spíše jako šperky než jako zbraně.

Jiří Dressler v současnosti vyrábí čtrnáct základních provedení zbraní, které lze na základě závazné objednávky modifikovat. Všechny jsou určeny pro náboje 22 Flobert, přičemž v nich lze použít i náboje 6 mm Flobert ME Short a též nábojky 6 mm Start nebo nábojky ráže 6 mm s obsahem dráždivé látky (CS, OC). Hlavně s dvanácti pravotočivými drážkami jsou upraveny tak, aby energie střely nepřesáhla 7,5 J a současně se jí podstatně blížila. Jedná se tedy o zbraně kategorie D ve smyslu zákona č. 119/2002 Sb. O střelných zbraních a střelivu, které je možno v České republice volně nabývat po dovršení věku 18 let.

Flobertky Jiřího Dresslera jsou celoocelové konstrukce. Jedná o zbraně jednoranné nebo opakovací s jednočinným spoušťovým mechanismem a vnějším kohoutem, který má pojistný ozub; palečník je zdrsněný příčným rýhováním. Zápalník tvoří pevnou součást bicího kohoutu a je masivní, takže nehrozí, že dojde k jeho poškození. Vinutá bicí pružina má vnitřní vodítko, které působí na kohout zbraně; kromě toho je pružina uložena v dutém vodícím pouzdru. Povrchová úprava je provedena broušením s následným chromováním. Za příplatek je možno zbraň opatřit ozdobnou rytinou, kterou zhotoví výrobce.

Každá zbraň je ověřena pracovníkem Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva. Kromě ověřovací značky je na zbraních vyraženo jméno výrobce, označení modelu a jeho výrobní číslo, dále údaj o ráži 22 Flobert a energii střely 7,5 J; mimo toho se mohou na jednotlivých součástech nacházet materiálové znaky v podobě číslice, kterými výrobce značí konkrétní druh oceli, ze které byla součást vyrobena. Flobertky Jiřího Dresslera je možno rozdělit do tří základních skupin.

Derringery Rex

Jsou jednoranné pistole s lůžkovým závěrem. Hlaveň je uchycena na čepu a sklápí se směrem dolů. Její vnější část má profil nepravidelného šestihranu, nebo je kulatá.

Nejmenší derringery Rex mají hlaveň délky 1.5 nebo 2 palce a malou rukojeť ve tvaru ptačí hlavy. Hlaveň je uzamčena prostřednictvím ocelové tyčky, která prochází v podélné ose pod hlavní a zapadá do otvoru v rámu. Na povrchu je tyčka zdrsněná pro lepší úchop a po jejím vytažení směrem vpřed je možno hlaveň sklopit, přičemž tyčka slouží současně k odstranění vystřelené nábojnice směrem od ústí hlavně. Mířidla jsou pevná, tvořená kolíčkovou muškou a zářezem na horní ploše rámu a nejsou viditelná, pokud je kohout v přední poloze. Vzhledem ke krátké hlavni je derringer vhodný pro rekreační střelbu na vzdálenost 5-10 m.

Derringery Rex L (Long) mají hlaveň délky 3 nebo 4 palce a prodlouženou rukojeť, umožňující pohodlnější držení zbraně. Hlaveň není do závěru uzamčena ocelovou tyčkou, ale prostřednictvím odpruženého segmentu, jehož ovládací tlačítko se nachází na levé straně rámu nad spouští; po stlačení tlačítka je možno hlaveň sklopit. Rex L je vybaven odpruženým vytahovačem, který z komory spolehlivě odstraní nábojnici/náboj. Mířidla jsou pevná (kolíček na hlavni + zářez na horní ploše rámu) a umožňují zamíření, až když je kohout v zadní poloze. Derringer Long je vhodný pro střelbu na vzdálenost 15-25 m.

Provedení Rex LS (Long Sport) se od modelu Long odlišuje delší (4-5 palcovou), válcovou hlavní, a stavitelnými mířidly. Muška je na výměnné objímce a hledí výškově i stranově stavitelné prostřednictvím imbusového klíče. Model LS umožňuje poměrně přesnou střelbu na 20-30 m.

Revolvery Rex

Mají uzavřený rám, který je společně s rukojetí vyroben z jednoho kusu oceli. Do přední příčky rámu je zalisována válcová hlaveň, pojištěná kaleným kolíkem. Vzhledem k miniaturním rozměrům revolverů není otáčení nábojového válce odvozeno od pohybu spoušťového mechanismu, takže před každým výstřelem je nutno válec přetočit ručně na další komoru. Aretaci tvoří odpružená kulička ve spodní příčce rámu, která zapadá do zářezů na přední podstavě válce. Základní provedení válce má pět nábojových komor, existuje však i šestikomorové provedení a rovněž otočný blok na dva náboje, jehož účelem je „zeštíhlit“ zbraň na stejnou šířku jako má rám. (S podobnou konstrukcí přišla v roce 1926 americká zbrojovka Colt u sportovní zbraně Camp Perry Target, což byl upravený revolver Colt Officers, který měl místo nábojového válce plochý, výklopný blok na jeden náboj ráže 22 LR. Stejně jako Camp Perry Target, zákazníky příliš nezaujal ani dvoukomorový blok pana Dresslera, takže se vyrábí pouze na základě objednávky.) Nabíjení revolveru Rex se provádí po vytažení osy válce směrem vpřed a vyjmutí válce do strany, přičemž osa poslouží k odstranění vystřelených nábojnic. Mířidla revolverů jsou pevná, opět tvořená kolíčkovou muškou a výřezem na horní příčce rámu.

Menší revolvery Rex jsou opatřeny hlavní délky 1.5, 2 nebo 3 palcovou a mají krátkou rukojeť ve tvaru ptačí hlavy, zatímco provedení Rex Long má hlaveň délky 2, 3 nebo 4 palce a rukojeť prodlouženou pro lepší úchop. Kratší provedení je vhodné pro střelbu na vzdálenost 5-10 m, varianty s delší hlavní lze použít ke střelbě na 15-25 m.

Derringer a karabina Wolf

Byly jedny z prvních zbraní, které začal Jiří Dressler vyrábět a prodávat coby OSVČ a pan Dressler předpokládá, že jejich výrobu v dohledné době ukončí. Obě zbraně mají stejný základ a liší se délkou hlavně a pažbou. Do ocelového těla zbraně je zalisována válcová hlaveň, pojištěná kolíkem, za kterou se nachází čtvercovitý výřez, do kterého se zasouvá hranolový blok s třemi náboji. Za výřezem na levé straně těla zbraně je kolík, který brání uvolnění nábojů z nábojového bloku; aretaci bloku zprostředkovává odpružený čípek. Zbraň je opatřena pojistkou, zaručující, že pokud komora bloku není nastavena přesně proti hlavni, nedojde k výstřelu. Blok je posouván ručně a k odstranění vystřelených nábojnic slouží tyčka, umístěná v přední části podpažní, souběžně s hlavní. Mířidla zbraní jsou pevná, karabina Wolf má na horní ploše těla vyfrézované drážky, umožňující montáž puškohledu.

Derringer Wolf je opatřen třípalcovou hlavní a krátkou „bambitkovou“ pažbičkou. Karabina Wolf má hlaveň délky 230 mm a pažbu s pistolovou rukojetí. Zbraně umožňují střelbu na vzdálenost 15-30 m, přičemž třicetimetrová vzdálenost platí především pro karabinu.

Závěrem

Flobertky Jiřího Dresslera jsou konstrukčně jednoduché, nicméně důvtipné zbraně, vyrobené výhradně z kvalitních materiálů klasickými puškařskými postupy. Tomu odpovídá o jejich cena, která se pohybuje od pěti a půl do devíti tisíc; za zdobené provedení si připlatíte kolem tisícovky. Je to sice více, než dáte za běžnou zbraň (vyrobenou zpravidla ze slitin) v ráži 22 Flobert – na druhou stranu – za své peníze získáte nadstandardní výrobek, který při troše péče přežije několik generací. Kromě toho je pravděpodobné, že hodnota Dresslerových zbraní se bude v budoucnosti zvyšovat, takže se může jednat i o zajímavou investici. Bližší podrobnosti ke zbraním, které pan Dressler vyrábí, naleznete na webu http://www.dressler.ic.cz

Model

Kapacita nábojů

Délka hlavně (mm)

Celková délka (mm)

Výška (mm)

Šířka (mm)

Hmotnost (g)

Vytahovač nábojnic

Mířidla

Derringer Rex

1

37

85

53

19

150

uzamykací čep

pevná

Derringer Rex

1

51

100

53

19

180

uzamykací čep

pevná

Derringer Rex L

1

78

135

63

23

310

odpružený

pevná

Derringer Rex L

1

103

160

63

23

350

odpružený

pevná

Derringer Rex LS

1

100

160

68

23

320

odpružený

stavitelná

Derringer Rex LS

1

120

180

68

23

350

odpružený

stavitelná

Revolver Rex

2/5/6

37

102

53

22*

160

osa válce

pevná

Revolver Rex

2/5/6

51

115

53

22*

180

osa válce

pevná

Revolver Rex

2/5/6

76

140

53

22*

200

osa válce

pevná

Revolver Rex L

2/5/6

51

125

63

22*

210

osa válce

pevná

Revolver Rex L

2/5/6

76

150

63

22*

240

osa válce

pevná

Revolver Rex L

2/5/6

103

177

63

22*

270

osa válce

pevná

Derringer Wolf

3

76

160

70

32**

250

tyčka

pevná

Karabina Wolf

3

230

600

190

32**

750

tyčka

pevná, možnost montáže

*Průměr standardního, pětikomorového válce

**Šířka tříkomorového nábojového bloku


Článek vyšel v časopise Střelecká revue 3/2011.