Měření rychlostí střel

Po delší jsem se dostal na střelnici a poměřil jsem rychlosti střel několika přebíjených i továrních nábojů. Přebíjenky byly 357 Magnum, střílel jsem je z karabiny, a 38 Special byly tovární Fiocchi. Rychlá lehká SP střela se mi docela líbí a proti stejně těžké střele od Magtechu, které jsem naměřil pouze 246 m/s a 244 J, je i docela výkonná.

Z dvoupalcového revolveru v ráži 38 Special bylo stříleno každým druhem nábojů 6 ran, výsledné hodnoty jsou průměrné, zaokrouhlené na celá čísla.


Přebitými 357 Magnum se 180 grs FN EPRX střelami Ares a prachem SP-3 se mi podařilo mírně překonat úsťovou energii náboje 223 Remington (alespoň tu uváděnou katalogem S&B). Ani se mi tomu nechtělo věřit, z karabiny jsem vystřílel všech 12 připravených nábojů (5 pro karabinu, 6 pro revolver, 1 záloha), ale je to tak. Oproti měření náboje s 17,6 grs prachu SP-3 a střelou 180 grs XTP od Horandy, jimž jsem při -2°C naměřil rychlost 530 m/s a o kterém jsem psal už hodně dřív, jsem tentokrát střílel při vyšší teplotě, byla 22°C.

Velmi slušnou energii měly i náboje s 15,3 grs prachu D037-2 a střelami 158 grs SWC EPRX. Manuál Lovex pro rok 2012 povoluje pod olověné 158 grs střely S&B i Ares až 15,4 grs tohoto prachu a ze 150 mm dlouhé hlavně uvádí u střel Ares rychlost 440, u S&B dokonce 450 m/s.

Jak už jsem uvedl, z LA karabiny jsem vystřílel a změřil rychlosti 12 nábojů s prachem SP-3, ale výsledky jsem počítal pouze z prvních pěti, nábojů s prachem D037-2 jsem vystřílel a změřil 5 ks. Výsledné hodnoty jsou průměrné, zaokrouhlené na celá čísla.

Bohužel, nadšení z dosažených rychlostí a výkonů doma zchladlo, na první pohled to nebylo nijak moc vidět a je možné i to, že při střelbě jsem prohlížel a kontroloval zrovna ty nábojnice, na kterých se vysoký tlak neprojevil. Až při odzápalkování nábojnic jsem si všimnul, že asi třetina zápalek těchto výkonných nábojů je mírně rozplesklá, tím myslím, že spára, která vznikne po zalisování mezi dnem zápalky a náběhem do lůžka zápalky, byla poněkud menší než na nábojnicích, ve kterých vysoký tlak určitě nebyl. Omyl je vyloučen, S&B SR zápalky (v barvě mosazi) jsem použil pouze na těchto nábojích, všechny ostatní náboje které jsem toho dne střílel byly osazeny zápalkami S&B SPM (poniklované). Nemyslím si, že by při střelbě z karabiny hrozilo bezprostřední nebezpečí z důvodu vysokého tlaku, ale pro příště navážky o několik desetin grs snížím a o fous zvětším OAL.

Hlavně nedoporučuji, aby se někdo pokoušel střílet tyto laborace z revolveru, tlak, který byť jen mírně rozpleskl malou puškovou zápalku, bude asi dost vysoký.

Dancek.