Měření přebíjených 357 Magnum z karabiny

Tak mi to nedalo a chtěl jsem zkusit, který z výkonných nábojů vlastně způsoboval to rozplesknutí zápalek, minule jsem si tím nebyl jistý, ale spíš jsem předpokládal ty s těžší střelou a prachem SP-3.

Připravil jsem si tedy stejné náboje jako minule, tj. se 180 grs střelami a prachem SP-3 a se 158 grs střelami a 15,3 grs prachu D 037-2, oboje se zápalkami S&B SR. Podle zápalek nábojnic, které jsem dnes skládal zpět do krabičky od nábojů na místa odkud jsem je bral (minule jsem je házel spolu s ostatními do sáčku a jen podle barvy zápalek poznal, že jsou od těch výkonných laborací) bych řekl, že vyšší tlak je v obojích a že je nejvyšší čas snížit laboraci, zvětšit OAL popř. obojí.

Kromě toho jsem byl zvědavý jaké budou tlaky se stejnou navážkou D 037-2 a zápalkami SPM a SP, když v nových tabulkách je povoleno se zápalkami SPM pod olověné střely 158 grs při menší OAL až 15,4 grs tohoto prachu, což se mi zdá docela dost a i u těchto nábojnic a zápalek bych řekl, že se projevil vyšší tlak.

Dál jsem poprvé zkusil troje náboje s prachem N-110, ale ten byl dosti zklamáním, podle toho co vidívám na internetu byly jeho výkony nižší. Když nechci při přebíjení drtit střelou prach v nábojnici, o mnoho víc už ho tam nedostanu.

Tentokrát jsem měřil při teplotě o 8°C vyšší než minule, je tedy zajímavé, že výkony stejně laborovaných nábojů byly nižší než při posledním měření.

Další zajímavostí bylo to, že při 15,3 grs prachu D 037-2 byly rychlosti střel nábojů osazených zápalkami SR a SP téměř stejné, pouze u SP byla větší směrodatná odchylka rychlostí a rychlosti se zápalkami SPM byly nižší.

Pro zajímavost přikládám foto zápalek a vystřelených nábojnic.

Mirek