Zelený S&W 65

Počátkem loňského roku se v nabídce slatinské společnosti Zelený sport objevily starší revolvery Smith & Wesson model 13 a model 65 ráže 357 Magnum s těžkou, čtyřpalcovou hlavní. Podle sdělení prodejce pocházely z výzbroje belgické policie. S přihlédnutím ke značce Smith & Wesson byla cena těchto revolverů velmi přijatelná, do pěti tisíc korun.

Mám slabost pro zbraně služebního typu ve výkonných rážích, a proto jsem se rozhodl jeden z revolverů pořídit. Nákup jsem realizoval prostřednictvím podnikové prodejny brněnské společnosti Alfa-proj a výběr zbraně ponechal v režii jejího vedoucího pana Jaroslava Pekaříka, což je člověk, ve kterého mám stoprocentní důvěru.  Primárně jsem měl zájem o model 13, který je vyroben z uhlíkové oceli s povrchovou úpravou černěním, ale nakonec z toho byl model 65, jehož hlavní díly jsou z nerezavějící oceli. Revolver byl vyhodnocen jako výběrový, takže jeho cena byla o několik stokorun vyšší, než dovozce prezentoval na svém webu.

1)      Smith & Wesson mod. 65-4 s příslušenstvím od společnosti Zelený sport


Historie

Revolvery Smith & Wesson model 13 a 65 ráže 357 Magnum přísluší k osvědčené řadě Military & Police a vycházejí z modelů 10 a 64 ráže 38 Special. Budeme-li věřit A.E. Hartinkovi a jeho encyklopediím, pak výrobu modelu 13 má na svědomí policie státu New York, zatímco nerezový model 65 vznikl na základě požadavku dálniční hlídky státu Oklahoma. Model 13 se vyráběl v letech 1973-1999, prodejně úspěšnější model 65 spatřil světlo světa o něco dříve, roku 1972, a vyráběl se až do roku 2004.

Konstrukce

Revolver je stavěn na K rámu střední velikosti, který je opatřen odnímatelnou pravostrannou bočnici – ta je k rámu přišroubována třemi šrouby různých délku a průměrů, takže je nelze zaměnit. Šroub v přední části bočnice (před spouští) současně uchycuje výklopný držák válce. Masivní hlaveň je zašroubována v přední příčce rámu, u starších provedení je pojištěna příčným kolíkem. Vývrt má pětidrážkový, pravotočivý. Mířidla jsou pevná a tvoří je hranolová muška, široká 3,2 mm a pravoúhlý zářez hledí šířky 3,5 mm. Levotočivý nábojový má šest komor a jeho otáčení zprostředkovává transportní páka napojená na spoušť, která působí na šestici zubů, vyfrézovaných na růžici vyhazovače nábojnic. Válec je uzamčen vpředu odpruženým čípkem, zapadajícím do dutiny tyčky vyhazovače nábojnic a vzadu osou válce, která zapadá do otvoru v rámu. Tlačítko odemykání se nachází na levé straně rámu za válcem. Vnitřní díly – spoušť, kohout, aretace, posouvač válce a další jsou uloženy a pohybují se na čepech. Bicí pružina je listová a její předepnutí (a tedy i odpor spouště) lze regulovat prostřednictvím šroubu ve spodní části rukojeti. Zbraň je opatřena pojistnou pákou a pokud spoušť není zcela zmáčknuta, nachází se horní část páky mezi rámem a kohoutem a znemožňuje tak kontakt zápalníku se zápalkou náboje; zbraň spolehlivě funguje i po odstranění pojistné páky, obecně však nelze odstraňování bezpečnostních prvků doporučit.

1)      Pravá strana zbraně s odejmutou bočnicí a válcem

1)      Detail mechanismu


Příslušenství

K revolverům firma Zelený sport přivezla i základní příslušenství, konkrétně vnější služební pouzdra s pérovým závěsem, jejichž cena byla stanovena na 25 Kč, a dvojsumky na náboje v ceně 15 Kč. Nekupte to, když je to tak laciné. Kožené služební pouzdro od americké společnosti Gould & Goodrich konstrukcí neodpovídalo současným požadavkům a nejlepší léta mělo za sebou, nicméně po vyčištění, přebarvení a úpravě, spočívající v odstranění původního závěsu a pojistky lučíku, posloužilo k dalšímu použití. Kvalitní kožená dvojsumka od téže společnosti s typovým označením B61 byla zcela nepoužitá; kapacitu dovozce uváděl 2×6 nábojů, ve skutečnosti do ní vejde 2×8 nábojů. Bezplatným bonusem dodávky byla nerezová „rybička“, na čepeli opatřená webovou adresou společnosti Zelený sport.

Zkušenosti

Pořízený revolver je značen 65-4; podle A.E. Hartinka byla výroba této varianty zahájena roku 1988 a ještě v témže roce došlo k úpravě výklopného držáku válce, čímž vznikla varianta 65-5. Kromě obvyklých ražeb výrobce byl revolver opatřen belgickými zkušebními značkami.

Zpracování zbraně je na dobré úrovni – vše je obrobeno tak, jak je třeba. Na povrchu se nacházely dvě potlučeniny a několik drobných škrábanců, podrobná prohlídka zbraně však odhalila minimální opotřebení dílů, což by odpovídalo tvrzení prodejce, že se jedná o policejní zbraně – ty většinou bývají často nošené, ale málo střílené. Chod dílů je hladký, spoušť v obou režimech typicky „máslová“ a časování válce příkladné. Spára mezi hlavní a válcem odtlačeným zcela vzad činila 0,15 mm a nezměnila se ani po vystřílení tisícovky nábojů. Zbraň byla opatřena poměrně objemnou, zvoncovou, pryžovou střenkou Pachmayr –  nepříliš vzhlednou, nicméně poskytující jistý úchop a velmi dobře tlumící zpětný ráz. U zbraně nebylo třeba provádět úpravy, stačilo seřídit předepnutí listové bicí pružiny, pojistit závit tyčky vyhazovače nábojnic a zkrátit šroub střenky.

1)      Levá strana zbraně s vyklopeným válcem


Střelba

Z revolveru jsem vystřílel přes dvanáct set nábojů 357 Magnum a zhruba pět set nábojů 38 Special. V případě nábojů 357 Magnum jich dobrou polovinu tvořilo starší provedení s poloplášťovými a celoplášťovými střelami hmotnosti 10,2 g/158 grs od společnosti Sellier & Bellot, které se před časem objevily na trhu – kromě velmi rozumné ceny a dobré kvality poskytují tyto náboje vcelku slušný výkon. Zbylou polovinu tvořily náboje od výrobců Remington, Magtech a Fiocchi se střelami různých typů a hmotností. Jak u nábojů od spol. Sellier & Bellot tak ostatních se až na výjímky nejednalo o žádné „čajíčky“ – naměřená energie střel z předmětné zbraně byla v rozmezí 600-800 J. S žádnými z nábojů neměla zbraň zásadní problémy. Přesnost střelby náboji 357 Magnum byla velmi dobrá, o něco hůře na tom byla s náboji 38 Special. Z používání vyřadil pouze náboje Magtech 357Q s celoplášťovými střelami o hmotnosti 8,1 g/125 grs, jejichž prachová náplň zřejmě nestačí v krátké hlavni vyhořet a střelec je obtěžován zplodinami a vyletujícími prachovými částicemi. V případě zmiňovaných starších nábojů od společnosti Sellier & Bellot jsem musel o 1/2 otáčky přitáhnout šroub bicí pružiny – mají asi tvrdší zápalku a revolver je nechtěl ve dvojčinném režimu odpalovat. Vzhledem k těžké hlavni, hmotnosti zbraně a objemné pryžové střence je střelba dobře zvladatelná.

Podle zkušeností amerických střelců není vhodné v modelu 13/65 trvale používat výkonné laborace a lehké střely o hmotnosti 110-125 grainů (7,1-8,1 g), doporučují se spíše průměrné navážky prachu a střely hmotnosti 140-158 grainů (9-10,2 g), případně náboje 38 Special, včetně variant +P.

1)      Spodní část náběhu hlavně je částečně odfrézovaná a v tomto místě občas dochází k destrukci


Shrnutí

Smith & Wesson model 65-4 je kvalitně vyrobená, přesná a účinná zbraň. Na nošení je trochu těžší, jelikož v nabitém stavu váží téměř 1,3 kg, ale je to spíše otázka zvyku. Vzhledem k tomu, že hlavní díly jsou vyrobeny z nerezavějící oceli, nevyžaduje zbraň žádnou zvláštní péči. Pokud se Smith & Wesson model 13 nebo 65 rozhodnete pořídit, půjde téměř jistě o použitou zbraň a proto bude třeba ji pořádně prohlédnout a vyzkoušet, případně se obrátit na spolehlivého a prověřeného prodejce, jak tomu bylo v mém případě. I když jsem revolver po ročním používání odložil do trezoru, vždy se k němu budu rád vracet.

1)      Logo společnosti Smith & Wesson


Technická data revolveru Smith & Wesson model 65-4

ráž

357 Magnum/38 Special

kapacita válce

6 nábojů

spoušťový mechanismus

SA/DA s možností regulace odporu spouště

mířidla

pevná

vývrt

pětidrážkový, pravotočivý

délka hlavně

104,5 mm

délka záměrné

146 mm

délka zbraně

238 mm

výška zbraně

123 mm

průměr válce

37 mm

hmotnost nenabité zbraně

1190 g

Výsledek orientačního měření – průměr z šesti výstřelů při teplotě 18oC

náboj

výrobce

druh

střela

hmotnost (g/grs)

průměr V3 (m.s-1)

průměr E3 (J)

357 Magnum

Fiocchi

Black Mamba

FMJTC

7,1/110

448

715

357 Magnum

Magtech

357Q

FMJ Flat

8,1/125

383

594

357 Magnum

Sellier & Bellot

staré balení

SP Flat

10,2/158

371

705

357 Magnum

Remington

Express P&R

SP Flat

10,2/158

387

767

38 Special

Fiocchi

Police Nationale

TFMJ Flat

10,2/158

271

376

38 Special

Sellier & Bellot

FMJ Flat

10,2/158

244

305


Článek vyšel v časopise Střelecká revue 8/2012.