Hornady FTX

Tentokrát jsem nic neměřil ani nezkoušel, pouze jsem trochu teoretizoval…

Tak jsem zas jednou čučel jak výr. U delší špičaté střely jsem vždy tak nějak automaticky předpokládal lepší balistické vlastnosti než u kratší střely HP, až jsem na jednom US fóru objevil diskusi na téma K čemu vlastně Hornady vyrábí střely FTX. Člověk který diskusi vyvolal uváděl, že střela FTX je stejně těžká jako jedna z XTP HP, navíc má téměř stejný nebo jen nepatrně horší balistický koeficient než XTP (není to vzhledem k reklamě na FTX podivné?) a co mu na ní ještě vadí je to, že je delší než XTP. Výrobce to řeší kratší nábojnicí, což je pro přebíječe a další použití nábojnice dosti nepříjemný způsob…

Střela není (ve srovnání s jinými střelami pro 357 Magnum) úplně levná, ale lze ji koupit i u nás, je primárně určena do pušek a karabin s trubicovými zásobníky, kde její měkký plastový hrot brání odpálení zápalky náboje před ní.

Postupně jsem tedy zadal do QL střely XTP HP a FTX, obě 140 grs a u obou jsem zvolil počáteční rychlost 502 m/s, což je rychlost, kterou jsem střelám FTX z LA karabiny s 20" hlavní skutečně naměřil (mimochodem, rozptyl rychlostí byl zcela minimální, ze 3 ran jsem naměřil 502, 500 a 503 m/s). Na pohled velmi rozdílné střely se chovaly velmi podobně, až na propad, ten byl u XTP ve 150 metrech o 4,8 cm menší  viz přiložené tabulky. Na obrázcích jsou obě střely.Tak už mi začíná svítat, ale trvalo to…

Podle připojených obrázků vyrábí Hornady dvojí provedení střel FTX, jedny lehké 125 grs, používá je v 38 special i 357 magnum. Toto jsou střely bez plastové špičky (plastem mají vyplněnu pouze expanzní dutinu), jsou určené pro obrannou střelbu, ale nepodařilo se mi zjistit při jakých rychlostech expandují. Tyto náboje ani střely jsem u nás ještě neviděl, ale není divu, v krátkých zbraních, pro které jsou určeny, jsou u nás zakázány. Při tak lehké střele a určení pro krátkou hlaveň budou nejspíš plněny nějakým rychle hořícím prachem a jejich použití v dlouhé hlavni by asi nepřineslo nic zajímavého.

Druhý typ jsou i u nás známé 140 grs střely s vyčnívajícím plastovým hrotem, ty jsou určeny především k lovu, s výhodou se používají v dlouhých zbraních s trubicovými zásobníky. Z přiloženého obrázku (je to hodně kostrbatý překlad z Google) vyplývá, že se jedná o střely s řízenou deformací (řízenou deformaci však mají i XTP), pouze s tou nejplošší trajektorií trochu kecají.

Takže když to všechno shrnu, střela 140 grs FTX je podle údajů výrobce schopna expandovat v širokém rozmezí rychlostí a narozdíl od jeho tvrzení má nepatrně horší trajektorii než 140 grs XTP HP.

Katalog střel Hornady uvádí, že střela 140 grs XTP HP expanduje v rozmezí rychlostí od 700 do 1600 fps, tj. od 213 do 488 m/s.

Vzhledem k výše uvedenému se mi v mojí karabině hypoteticky jeví jako lepší volba střela XTP HP a to jednak proto, že nemusím zkracovat a tím i znehodnocovat nábojnici a také proto, že je kratší, v nábojnici zabere méně místa a mohu pod ni nasypat víc pomaleji hořícího prachu. Při úsťové rychlosti 540 m/s (s touto střelou jí lze s prachem D037.1 a tlakem pouze 1943 barů velmi snadno dosáhnout) vychází v 50 metrech rychlost 473 m/s, což je rychlost, při které by podle katalogu měla XTP HP perfektně expandovat.