Gaschecky na střelách s rovnou základnou

Podle mnoha diskusí na US fórech by gaschecky (GC) měly způsobit zmenšení rozptylu, umožnit hnát olověné střely rychlostí až 2200 fps, tj. asi 670 m/s a i při odlití střel z měkčí slitiny by při použití dobrého maziva měly zabránit zanášení vývrtu olovem.

Zkouším tedy instalovat na střely pro 357 magnum gaschecky, chci vyzkoušet jejich vliv na přesnost střelby a na zanášení vývrtu olovem při vyšších rychlostech dosahovaných z LA karabiny. Používám k tomu běžné lité střely, převážně Ares, které nemají zúžený konec pro montáž GC, proto gaschecky lisuji z tenkého hliníkového plechu, např. z plechovek od nápojů a ty se pak snažím nalisovat na střely tak, aby na nich při stejném venkovním průměru jako má jejich vodicí část co nejlépe držely. Přikládám obrázky dvou střel, protože GC jsou na olověných střelách málo vidět (nebo spíš neumím fotit), přidávám i obrázek černé poteflonované střely s GC.

Nějaké rozumy jsem získal zde http://www.castboolits.gunloads.com/showthread.php?t=90582 a zde http://www.castboolits.gunloads.com/showthread.php?t=133265 Jednoduchý přípravek na výrobu GC je na obrázku, ten můj není narozdíl od tohoto zakalený a nemá rádlování a video lisování GC na střely pomocí LEE matrice určené pro kalibraci střel je zde. http://www.youtube.com/watch?v=biGHYHed4hc

Výrobce přípravků na výrobu GC Pat Marlin označuje přípravky určené k výrobě z tenkého materiálu značkou PB – Plain Base (rovná základna), což značí, že tyto GC lze používat na střely, které nemají zmenšený průměr zádě pro montáž běžného GC vyrobeného ze silnějšího materiálu.

Stále mi ale dělalo problémy nedostatečné držení až spadávání GC ze střel.Na internetu jsem objevil návrh lepit GC k zádím střel sekundovým lepidlem, ale tento nápad se mi moc nelíbil, většina sekundových lepidel není schopna vyplnit spáru a to je zrovna to, co bych u ne zcela rovných zádí střel Ares potřeboval.

Nejdřív jsem zkoušel zúžit zádě střel velkým ořezávátkem na tužky, přestože to někdo na internetu popisoval jako skvělou metodu, neosvědčila se mi, většina GC na střelách držela slabě. Je ale možné, že s GC vyrobenými z tlustšího materiálu to mohlo fungovat dobře.

Pak jsem dělal na zádích střel drážky přípravkem, kterým jsem dřív dělal na střelách škrticí drážky. Nedopadlo to úplně špatně, GC držely celkem dobře, ale vypadalo to hrozně a stále to nebylo ono, měl jsem obavu, že by mezi zoubky po rádlovacím kolečku mohl pronikat prachový plyn a natavovat vodicí části střel.

Nakonec jsem použil tělo a kleštinu delaborační matrice (na obrázku), do lisu jsem ji našrouboval opačně a místo šroubu tlačícího na kleštinu jsem použil tyčku příslušné délky se šroubkem. Místo původního šroubu tlačí zespodu na kleštinu tyčka a šroubkem v horní části tyčky nastavuji hloubku spuštění střely do kleštiny, tj. délku, která bude kleštinou lisována. Delaborační matrice tedy pracuje velmi podobně jako škrticí matrice LEE určená pro puškové náboje, stlačením páky lisu se kleština tlakem tyčky uzavírá, podle nastavení šroubku asi 1,5 mm od konce slisuje střelu na průměr 9 mm, no a na tomto průměru gaschecky vyrobené z plechovky od Pilsner Urquell drží po protažení střely kalibrační matricí velmi dobře.

První zkušenosti z výroby a osazování: GC vyrobené z plechovek od piva (od jiných nápojů jsem zatím nezkoušel, ale vím, že některé plechovky jsou ocelové) jsou docela dobré. Zkoušel jsem i GC vyrobené z tenkého hliníkového plechu od různých konzerv (malé paštiky…), ale ty se neosvědčily, při lisování na střely se často rozmázly po vodicí části a dno GC pak na těchto zeslabených plochách málo drželo.

Gaschecky mám zatím osazeno asi 40 ks střel, tak zbývá udělat s nimi nějaké náboje a pak vyřešit ten největší problém – dostat se na střelnici a vyzkoušet.